رژیم پاکسازی بدن

بهترین روش پاکسازی بدن شما چیست؟

روش های درمانی با توجه به هر فرد و شرایط زندگی و مشکلاتی که دارد، تعیین میشوند. در کل این روش ها شامل یک سری تغییرات در سبک زندگی، مکمل درمانی و تغییر در رژیم غذایی میشود. این روش ها دو هدف کلی را دنبال میکنند: ۱- خروج سموم ذخیره شده در بدن ۲- بهبود عملکرد سیستم های سم زدایی بدن به ویژه کبد.
توصیه میکنیم که سعی کنید از میوه ها و سبزیجات همان فصل استفاده کنید.

رژیم پاکسازی بدن

آیا در دوران پاکسازی و سمزدایی میتوانید از قهوه استفاده کنید؟

متاسفانه خیر. چراکه قهوه و الکل هر دو بار سنگینی برای کبد محسوب میشوند. بهترین کار این است که کافئین و الکل را قبل از شروع برنامه سم زدایی کم کنید یا قطع کنید تا بدن شما برای شروع آماده تر باشد.

هرچند وقت یک بار عمل پاکسازی را باید انجام داد؟

اغلب توصیه میشود که سالی دو بار بدن خود را یک شست و شو بدهید. اما اگر بیشتر از این مقدار احساس نیاز کردید دلیلی ندارد که نتوانید دفعات بیشتری این برنامه ها را اجرا کنید. مثلا اگر سبک زندگی شما به این صورت است که مقدار زیادی غذای فرآوری شده و فست فود میخورید پس طبیعتا بیشتر نیاز به پاکسازی دارید.

رژیم پاکسازی بدن

آیا با داشتن برنامه سم زدایی کاهش وزن هم خواهید داشت؟

معمولا در طی این مراحل مقداری از وزن کم خواهد شد اما در نهایت باید یادمان باشد که هدف اصلی ما پاکسازی ارگان های بدن است و نه لاغر شدن. و این نکته هم مهم است که حتی اگر هدف اصلی شما کاهش وزن هم باشد، شدیدا توصیه میشود که اول یک دوره سم زدایی را اجرا کنید.

در خیلی از موارد کاهش وزن بخاطر خروج آب ذخیره شده در اندام های بدن اتفاق می افتد. تجمع آب در بدن بیشتر وقت ها بخاطر زیاده روی در مصرف شکر و کربوهیدرات های ساده است. پس وقتی این دو مورد برای مدتی از رژیم شما حذف شود، آب تجمع یافته در بدن شما به همراه سمومی که در آن به صورت محلول ذخیره شده است نیز خارج میشود. پس با یک تیر دو نشان زده اید، هم وزن کم میکنید و هم سموم را تا حدی خارج کرده اید.

رژیم پاکسازی بدن

چگونه تاثیر سم زدایی مشخص میشود؟

این برنامه ها روی هر فرد و هر بدنی تاثیر متفاوت دارد. شروع برنامه ی دتاکس با آزاد شدن سموم در بدن آغاز میشود و طبیعی است که عوارضی هم داشته باشد. از جمله این این عوارض میتوان به سردرد، خستگی، حالت تهوع و علائم شبیه سرماخوردگی اشاره کرد. ممکن است پوست شما بیرون بریزد، نفس شما بد بو شود، عرق بد بو تری داشته باشید. اگرچه این عوارض طبیعی است، اما اگر ادامه داشته باشد باید با یک پزشک مشورت کنید.

در طب سنتی اکثر بیماری‌ها ناشی از غلبه مزاج صفراوی و سودایی در بدن است که گرم و خشک و سرد و خشک محسوب می‌شوند. برای اصلاح مزاج‌ها و درمان برخی بیماریها مخصوصا انواعی که به کبد مربوط است پاکسازی را توصیه می‌کنیم زیرا کبد خود مرکز سموم بدن بوده و هضم غذا با آن در ارتباط است.

رژیم انگور که از مفید ترین رژیم های طب سنتی می باشد به علت فواید بسیارش به آن رژیم پاکسازی با انگور نیز گفته می شود. در طب سنتی اکثر بیماری‌ها ناشی از غلبه مزاج صفراوی و سودایی در بدن است که گرم و خشک و سرد و خشک محسوب می‌شوند. برای اصلاح مزاج‌ها و درمان برخی بیماریها مخصوصا انواعی که به کبد مربوط است پاکسازی را توصیه می‌کنیم زیرا کبد خود مرکز سموم بدن بوده و هضم غذا با آن در ارتباط است.

رژیم پاکسازی بدن

در کسانی که مبتلا به یبوست و همورویید یا مشکلات پوستی مثل جوش و کهیر هستند یا کبدشان چرب است یا با خوردن غذاها مشکل دارند یعنی با خوردن یک غوره سردی‌شان می‌کند و با خوردن مویز گرمی‌شان می‌کند نیز پاکسازی کبد توصیه می‌شود. داروی همولاکس که در داروخانه هست نیز از حلیله زرد و سیاه و بلیله تهیه شده است و کار پاکسازی کبد را انجام می‌دهد. اما بهتر ین رژیم پاکسازی، رژیم انگور است زیرا انگور خود فواید بسیاری دارد و برگ، هسته، غوره، شیره انگور و حتی کشمش آن درمانی است.

در رژیم انگور باید از انگور رسیده و شیرین که برگ و ساقه آن تازه است استفاده کرد. انگوری که چوبش خشک شده باشد یعنی در اثر ماندن در جعبه رسیده و روی درخت نرسیده است مناسب برای رژیم پاکسازی نیست. در این رژیم صبحانه، ناهار و شام فرد باید انگور باشد. اگر فرد گرسنه شد می‌تواند از آب جوش و عسل یا مقداری ارده و نان کم استفاده کند اما بهتر است از غذاهای نشاسته‌ای و فیبر‌دار به مقدار زیاد مصرف نکند. بسته به شدت بیماری به مدت یک تا دو هفته باید رژیم را ادامه داد.

این رژیم باعث لاغری نمی‌شود چون صفرا و سودا عامل لاغری هستند و رژیم انگور این دو مزاج را از بین می‌برد اما به هر حال اکثر افرادی که نیاز به پاکسازی کبد دارند، چاق هستند و این رژیم باعث کمی کاهش وزن می‌شود که اتفاقا برایشان خوب است. این رژیم برای کسانی که مبتلا به ناراحتیهای گوارشی مثلا یبوست یا خونریزی گوارشی یا زخم معده و عفونت هستند هم بسیار خوب است. این افراد حتی اگر رژیم لاغری بگیرند موفق نیستند چون روده‌ها حرکت کمی دارد. با مصرف انگور روده ها پاکسازی می‌شود و لک های صورت وجوش نیز از بین می‌رود.

رژیم پاکسازی بدن

در طب سنتی حکما انگور را جایگزین مولتی ویتامین‌ها می‌دانند. شیره انگور مناسب افرادی است که کم‌خونی دارند. در ضمن انگور شیرین است و باعث افت فشار خون نمی‌شود. تنها ممکن است فرد دچار کمبود پروتیین شود که آن هم به مدت یک یا دو هفته مشکل‌ساز نمی شود. در ضمن به کلیه‌ها استراحت داده می‌شود.